Jak zapobiegać zagrożeniom mikrobiologicznym?


 

Wyzwania produkcji żywności

Zapobieganie zagrożeniom mikrobiologicznym jest jednym z ważniejszych wyzwań przy produkcji żywności. Odbywa się poprzez efektywne stosowanie procedur mycia i dezynfekcji maszyn, urządzeń, narzędzi, pomieszczeń i rąk pracowników. Prawidłowość wykonania całego procesu mycia i dezynfekcji jest niezwykle istotna dla uzyskania odpowiedniej redukcji drobnoustrojów.
 

Mycie

Proces mycia polega na usuwaniu zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych (np. Resztek surowców/produktu) z powierzchni (np. rąk, urządzeń, blatów roboczych, ścian). Co ważne - mycie tylko w niewielkim stopniu usuwa mikroorganizmy!


Dezynfekcja

Bez skutecznego mycia nie ma mowy o efektywnej dezynfekcji.

Dlatego drugi etapem uzyskiwania wysokiego poziomu higieny jest dezynfekcja, czyli proces mający na celu zabicie lub zahamowanie wzrostu drobnoustrojów znajdujących się poza organizmem człowieka.



Skuteczność dezynfekcji zależna jest od:

- wyboru odpowiedniego dezynfektanta,

- stężenia jego roztworu,

- czasu działania

oraz rodzaju mikroorganizmów, wobec których ma zastosowanie.


Na efektywność działania preparatów dezynfekujących wpływają także czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura, pH czy wilgotność.


Ważne jest również, by przestrzegano zasad podanych przez producenta, dotyczących zarówno sporządzania, jak i przechowywania środków dezynfekcyjnych.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skąd się biorą zakażenia mikrobiologiczne w wyrobach piekarskich i ciastkarskich?

Jak zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne Twoich produktów?